Skip to content
Viso rezultatų:
Rodyti visus rezultatus
Lt En
Lietuvos apeliacinis teismas
lt
En

Kokia tvarka reikia kreiptis dėl užsienio teismo (arbitražo) sprendimo pripažinimo (atsisakymo pripažinti) ir (ar) leidimo vykdyti Lietuvos Respublikoje?

Informacija atnaujinta 2023-01-20 14:36:19

Lietuvos apeliaciniam teismui reikia pateikti prašymą pripažinti (atsisakyti pripažinti) ir (ar) leisti vykdyti Lietuvos Respublikoje užsienio teismo (arbitražo) sprendimą. CPK 111–114, 811 straipsniuose įtvirtinta, kas turi būti nurodyta prašyme pripažinti (atsisakyti pripažinti) ir (ar) leisti vykdyti Lietuvos Respublikoje užsienio teismo (arbitražo) sprendimą.

CPK 805 straipsnyje reglamentuota, kad jei užsienyje gyvenanti šalis nepaskyrė atstovo byloje, privalo paskirti įgaliotą asmenį, gyvenantį Lietuvos Respublikoje, kuriam būtų įteikiami su byla susiję procesiniai dokumentai (1 dalis). Jeigu užsienyje gyvenanti šalis nenurodo įgalioto asmens, visi procesiniai dokumentai, skirti užsienyje esančiai šaliai, lieka byloje ir yra laikomi įteiktais. Šie padariniai šaliai turi būti išaiškinti pirmojo įteikimo metu. Šaliai taip pat turi būti išaiškinta pareiga pateikti atsiliepimą dėl pareikšto ieškinio ir šio atsiliepimo nepateikimo padariniai, taip pat turi būti išaiškinta, kas gali būti įgaliotu asmeniu (2 dalis).

CPK 8121 straipsnyje įtvirtinta, kad jeigu pareiškėjas gyvena ne Lietuvos Respublikoje ir nepaskyrė Lietuvos Respublikoje gyvenančio ar turinčio profesinės veiklos buveinę atstovo ar įgalioto asmens procesiniams dokumentams gauti, tokiu atveju vietoj pareiškėjo adreso Lietuvos Respublikoje gali būti nurodytas elektroninio pašto adresas, fakso numeris, kitų turimų elektroninių ryšių priemonių adresai, kuriais pareiškėjui būtų įteikiami procesiniai dokumentai, taip pat telefono numeris.

Užsienio teismų sprendimų ir kitų oficialių užsienio institucijų dokumentų autentiškumas turi būti patvirtintas konsulinio legalizavimo žymomis, išskyrus tuos atvejus, kai prašoma pripažinti užsienio valstybės, kuri yra 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo dalyvė, priimtą teismo sprendimą (CPK 807 straipsnis, 1961 m. Hagos konvencijos dėl užsienio valstybėse išduotų dokumentų legalizavimo panaikinimo 3 straipsnis). Tokių užsienio valstybių teismų sprendimų ir oficialių užsienio institucijų dokumentų autentiškumas turi būti patvirtintas dokumento legalizavimo ir patvirtinimo pažyma (Apostille).

Kreipiantis dėl užsienio valstybių, su kuriomis Lietuvos Respublika yra sudariusi dvišales sutartis dėl teisinės pagalbos civilinėse ir šeimos bylose, teismų (arbitražų) sprendimų pripažinimo ir (ar) leidimo vykdyti Lietuvos Respublikoje, taikomi reikalavimai, kurie nustatyti šiose dvišalėse sutartyse ir kurie gali skirtis nuo pirmiau nurodytų reikalavimų. Šiose sutartyse gali būti nustatytas konsulinio legalizavimo panaikinimas, galimybė pateikti dokumentus, surašytus ne lietuvių kalba, ir pan.

Prašymą su priedais Lietuvos apeliaciniam teismui galima pristatyti tiesiogiai, atsiųsti paštu (Lietuvos apeliacinis teismas, Gedimino pr. 40, LT-01503 Vilnius, Lietuva) arba pateikti per Elektroninių paslaugų portalo (EPP) sistemą.

Tel. (8 70) 663 685
El. paštas apeliacinis@apeliacinis.lt
E. pristatymas elektroninio pristatymo dėžutės duomenys: pavadinimas – Lietuvos apeliacinis teismas; adresas – 191831183

Dokumentai priimami be pietų pertraukos 303 kabinete (3 aukšte):
- pirmadieniais–ketvirtadieniais – nuo 8.00 iki 17.00 val.
- penktadieniais – nuo 8.00 iki 15.45 val.
- papildomai pirmadieniais–penktadieniais nuo 7.30 iki 8.00 val.dokumentų priėmimo kabinete (1 aukšte, įėjimas iš Gedimino pr. pusės).
Švenčių dienų išvakarėse darbo dienos trukmė sutrumpinama 1 valanda.

Informacija žiniasklaidai: teismo pirmininko padėjėja ryšiams su visuomene Venta Valčackienė, tel. (8 70) 663 273, mob. 8 675  47 477,  el. p. venta.valcackiene@apeliacinis.lt

Naujienų prenumerata